Jsem připraven převzít „žezlo“ za vedení juniorského týmu U19 v této sezoně 2018.

V září 2018 vypukne třetí sezóna našeho juniorského týmu. Tento tým do loňského roku vedl Jan Rosenbaum, který se letos po třech letech vrátil na pozici hlavního kouče A-týmu. Na jeho místě v juniorském týmu ho nahradil náš dlouholetý spoluhráč a pilíř naší obranné linie Tomáš Mikuš. Toho jsme při této příležitosti vyzpovídali. 

Tomas Mikus

Tomas Mikus

Ahoj Miky, pro sezónu 2018 ti byla nabídnuta pozice hlavního trenéra juniorského týmu U19, je tomu tak? Jak je tahle pozice pro tebe náročná vzhledem k tomu, že jsi současně stále aktivním hráčem A-týmu?

Ahoj Honzo, ano, můžu potvrdit, že po loňské zkušenosti na pozici trenéra obranné linie jsem pro letošní rok přebral „žezlo“ od Jana Rosenbauma, který nastupuje jako hlavní trenér u A-týmu. Na práci s juniory se velice těším. S převážnou většinou se znám z loňského roku, takže kluci už vědí, co ode mne můžou čekávat.  

Moje práce začala už po ukončení minulé sezóny, kdy jsme toho stihli poměrně dost naplánovat a zařídit. Spojit hráčské povinnosti s těmi trenérskými není úplně jednoduché a musím přiznat, že je to i poměrně časově náročné. Hodně mi v tom pomáhá po trenérské stránce celý coaching staff. Letos nás je celkem sedm – šest trenérů fotbalových a jeden kondiční. To znamená, že všechna trenérská práce není pouze na mně. O kancelářskou práci se zase dělím s managmentem juniorského týmu. Všem patří můj obrovský dík.

Co vše pozice hlavního trenéra obnáší? Jsou ve hře i jiné problematiky, kterým budeš čelit, kromě příprav tréninků a skautování soupeřů (studium soupeře podle videí)?

Těch trenérských odpovědností je mnohem více – od sestavování náborových tréninků přes volbu individuálních drillů na každé pozici až po úpravy herních schémat, skladbu zápasové soupisky nebo samotné vedení týmu v utkáních. Moje hráčská úloha ve fotbalu je primárně obrana, takže se budu soustředit na tuhle stranu míče. Útok letos povede z pozice ofenzivního koordinátora Jan Bláha spolu z offense trenéry, kterým důvěřuji. 

V tomto ročníku soutěže budete hrát devítkový fotbal. Můžeme se do budoucna těšit na jedenáctkovou variantu?

Oproti loňsku se zdá změna početně nepatrná, protože nám přibude jeden „skill“ hráč (wide receiver/running back). Co se však hry týče, změn je mnohem víc, např. v pokrývání běhových a passových her. Dlouhodobým cílem týmu U19 je samozřejmě postavit plnohodnotný tým v jedenáctkové formě. Z mého pohledu je to ale zatím hudba budoucnosti. Povědomí o americkém fotbale sice v České republice pořád roste, ale nemůžeme se srovnávat s kopanou, hokejem nebo i většinou menších sportů. A to zejména v zájmu mladých o hru. I tak budeme dělat vše proto, abychom v Ústí jedenáctkovou variantu juniorské fotbalu do budoucna viděli. 

Jak je to s náborem pro juniorský tým? Kolik vás dohromady je?  Jsou obsazeny všechny pozice? 

Z předchozí sezóny jsme zapsaly asi 16 hráčů a přidali dva nováčky. Nicméně nábory pořád probíhaj. Lze to také zaznamenat na našem Facebooku v sekci události. Stále hledáme nové hráče. Volná místa jsou napříč všemi pozicemi a na obou stranách míče. Není potřeba se bát, že někdo je příliš velký, malý, hubený nebo pomalý. Pro každého najdeme uplatnění.

Myslíš, že mají zájemci stále reálnou šanci se k týmu připojit i v tomto období? Jak často probíhají tréninky? Kde a jak probíhají? Co si mají zájemci vzít na první trénink? 

Zájemci se mohou přijít podívat na náborové tréninky v rámci klubu nebo na vybraných ústeckých středních školách, kde jsme pro první a druhé ročníky stále organizujeme hodiny tělocviku formou amerického fotbalu. Těm, kterým by ani jedna z těchto možností nevyhovovala, stačí přijít na kterýkoliv trénink v úterý nebo ve čtvrtek od 16:30 do 17:30 do SFC (SportFightClub) v Ústí, kde momentálně probíhá silová a kondiční příprava hráčů. S sebou si stačí přinést pouze věci a obuv na cvičení. Od března přibyde ještě jeden fotbalový trénink – v neděli na ZŠ Elišky Krásnohorské. 

Tomas Mikus

Jak jsi spokojený s přípravou a docházkou jednotlivých hráčů na tréninky?

Těžko se to zatím hodnotí. Pro letošní rok jsme udělali pár změn v tréninkovém procesu. Kluci teď dřou pod vedením Jakuba Jirgleho v posilovně a mají za sebou třetí týden silové přípravy. Zatím jsem ale nadmíru spokojen s jejich přístupem a účastí na tréninku.

Poslední naše oblíbená – co by si vzkázal fanouškům? 

Fanoušci jsou naše velká motivace, která nás žene kupředu. Doteď tomu tak vždy bylo. Doufám, že nás přijdou podpořit i letos a my jim to oplatíme co nejlepším výkonem a výsledky. 

#GoBlades 

Díky za rozhovor